Alibaba helikopterle teslimata başladı.

Çin’den Dünya’nın her yerine ürün satan dev internet mağazası, insansız hava araçlarıyla teslimata başladı.

Şirket üç gün sürecek deneme programı kapsamında, Pekin, Şanghay ve Guangzhou kentlerinde dağıtım merkezlerine en fazla bir saatlik mesafedeki yüzlerce adrese teslimat yapılacağını açıkladı.

Alibaba’nın açıklamasında, yeni teknolojinin teslimatları hızlandırma potansiyeli olduğu belirtildi.

alibaba-teslimat

Amazon, Google ve UPS gibi şirketler de insansız hava araçlarıyla teslimat üzerinde çalışıyor.

Alibaba deneme kapsamında, gönderilerin ağırlığının 340 gramı geçmemesi için sadece zencefil çaylarını bu uçaklarla gönderiyor.

Tech in Asia adlı blog sitesi, denemenin Alibaba’nın üçüncü parti satıcılarla alıcıları buluşturan ve eBay’e benzer bir platform olan Taobao kolu tarafından gerçekleştirildiğini ve toplam 450 alıcıyı kapsayacağını duyurdu. Tech in Asia’dan Paul Bischoff, BBC’ye “Teslimatların kapsamının sınırlı olmasına rağmen, Taobao gerçek insanlara gerçek mallar gönderiyor. Bu, Batılı muadili Amazon’unkinden daha ileri bir adım” dedi.

Bischoff, bununla birlikte insansız hava araçlarının yaygınlaştırılmasının uzun zaman alabileceğine dikkat çekti.

Uçakla pasta

2013’ta InCake adlı bir pastane, Şanhhay’da yerden kumanda edilen uçaklarla pasta teslimatına başlamıştı. Ancak şirketin bu teslimatı, ruhsat almadığı gerekçesiyle yerel sivil havacılık kurumu tarafından durduruldu.
Google, Amerika Birleşik Devletleri’nde insansız hava araçlarının kullanımına ilişkin sınırlamalar nedeniyle, bu alandaki testlerini Avustralya’da gerçekleştirmeye başlamıştı.
alibaba-drone-teslimat

Share