Apple kopya mı çekti

Sıradan bir öğrenciydi; ta ki Apple’ı, kendi yazılımını çalmakla suçlayana kadar…

Apple’ın jailbreak topluluğunun fikirlerini alarak ürünlerine yerleştirmesi zaman zaman rastlanan bir durum. Bunun en son örneği ise iOS 5’deki uyarı sisteminin MobileNotifier uygulamasının geliştiricisinin işe alındıktan sonra Apple’ın bu uygulamaya benzer bir sistem kullanması. Ancak bir öğrenci Apple’ın kendi uygulamasını aldığını ve değiştirerek iOS’da kullandığını iddia ediyor.

Apple kopya mı çekti

Apple kopya mı çekti

Wi-Fi sync olarak bilinen özellik, iOS cihazlarının kablosuz olarak eşitlenmesine izin veriyor. Telefon şarj edilmeye başlandığında sistem bunu algılıyor ve diğer cihaz aranmaya başlanıyor. Eğer eşleştirilmiş bilgisayar bulunursa eşitleme işlemi başlatılıyor. Huffington Post’a göre Greg Hughes, Wi-Fi Sync’i App Store bir seneden önce, yani Apple bu desteği eklemeden önce göndermiş. İşin ilginç tarafı Apple, bu uygulamayı reddederek Hughes’tan bir CV istemiş. Hughes ise uygulamasını Cydia Store’a taşıyarak bu mağazada 9.99 dolardan 50.000 adet satmış.

Hughes’un uygulaması ile Apple’ın çözümü arasında önemli benzerlikler bulunuyor. Örneğin simgeler oldukça benziyor. Hughes ise buna çok şaşırdığını söylüyor.

Share