Apple’dan hack’lenen fotoğraflarla ilgili açıklama

Teknoloji devi Apple’dan, bazı ünlülerin iCloud hesaplarının hack’lenerek özel fotoğraflarının internete sızdırılmasına ilişkin açıklama geldi. Şirket, olayın kendi sistemlerinden kaynaklanmadığını savundu.

Ünlüler nasıl hack’lendi?
Hollywood yıldızlarının özel fotoğraflarının internete sızdırılmasının ardından internetin güvenirliği tartışmaya açıldı.
Apple’ın iCloud uygulamasının hacklenmesinin ardından şirket açıklamada bulundu.

Apple, Hollywood yıldızlarının özel fotoğraflarının internete sızmasına neden olan olayın kendi sistemlerinden kaynaklanmadığını savundu.

Apple’ın sözcüsü Natalie Kerris, “Kullanıcıların gizliliğinin kendileri için çok önemli olduğunu ve söz konusu haberleri aktif bir şekilde araştırdıklarını” söyledi.

apple-unlulerin-resimleri-icloud-hack

Şirket, bilgisayar korsanlarının pek çok ünlü yıldıza ait fotoğrafları nasıl elde etmiş olabileceği konusunda henüz kesin bilgi vermedi.

Bu olaydan sonra sosyal medyada Apple kullanıcıları, iCloud’un ne kadar güvenli olduğunu tartışmaya açmış durumda.

‘Bulut’ tabanlı uygulamalar, dünya üzerinde 320 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor.

Kullanıcıya ait fotoğraf, elektronik posta gibi dokümanları otomatik olarak arşivleyen bu uygulama, cep telefonu, tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar gibi farklı cihazlar üzerinden ortak erişime olanak sağlıyor.

Fotoğrafları internete düşen yıldızlar arasında Amerikalı oyuncu Jennifer Lawrence, Kim Kardashian, Rihanna gibi çok sayıda isim yer alıyor.

Jennifer Lawrence’ın sözcüsü bu durumu “Mahremiyetin alçakça ihlâli” olarak değerlendirip hukuki yollara başvuracaklarını açıkladı.

Kaynak:NTV

Share