‘Avatar’ Çin’de gerçek oldu

Çin’in kuzeydoğusundaki Liaoning eyaletinde James Cameron’un “Avatar” filmindeki “Ikran” adlı uçan yaratıklara benzeyen 120 milyon yıllık kanatlı sürüngen fosilleri bulundu.

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Bilimler Akademisi Omurgalı Paleontoloji ve Paleoantropoloji Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, omurgalılar paleontoloğu Vang Şiaolin liderliğindeki bir ekip tarafından “Avatar” filmindeki uçan yaratık ”Ikran”a benzeyen bir yaratığın fosilleri bulundu.

avatar-ikran

Bulunan pterozorun (uçan sürüngen) “Ikran”a benzemesinden dolayı adı “Ikrandraco” konuldu.

Fosil analizi sonucunda, Vang ve ekibi bu yeni türün keskin dişleri, düz ve uzun bir kafatası ve alt çenesinde bıçağa benzer bir kemik çıkıntısı olduğu sonucuna vardı.

Bulunan fosilin yüz hatları ile hasılat rekorları kıran “Avatar” filmindeki “Ikran”lara benzer özellikler taşıdığı ifade edildi.

Bu yeni türde aynı zamanda pelikanlar gibi boğaz kesesinin bulunduğu ve bu kesenin yakaladıklarını biriktirme görevi yapıyor olabileceğini belirten Vang, fosilin 1.5 metre kanat genişliği ile “Avatar” filmindeki “Ikran”a göre küçük olduğunu kaydetti.

Vang, yaratığın kafatası özelliklerinin pterozor türleri arasında bilinmediğini ve sivri, yarı dairesel altçene kemiğinin hava direncini azaltıcı etkisi olabileceğini kaydetti.
Kaynak:ntvmsnbc

Share