Bilgisayarda 3D devrimi

Yapmak isteyeceğiniz her türlü şeyi ilk olarak tablet bilgisayarınızda yapabileceksiniz.

Bilgisayarda 3D devrimi

Bilgisayarda 3D devrimi

Gelecekte bir gün, yapmak isteyeceğiniz her türlü şeyi ilk olarak tablet bilgisayarınızda 3D modelleme ile ortaya çıkarma şansınız olacak.

3D modelini çıkaracağınız ürün kendiniz için düşündüğünüz bir elbise, mobilya veya çocuğunuzla inşa edeceğiniz legodan kale olabilir. Bir gün, ne yapmak isterseniz isteyin, projenizi ilk olarak 3D platformda görmek, ardından kusursuz biçimde gerçeğe dökmek mümkün olacak. zSpace şirketinin SolidWorks yazılımı ile geliştirdiği 3D platform, mühendisler için geleceğin çalışma ortamlarına ait en iyi ve ilk örneklerden birini temsil ediyor.

zSpace, 3D bir ortamda her türlü mekanik parçanın üzerinde çalışılmasını sağlıyor. Platform, 3D görselliğinde çalışma kapasitesini artırmayı ve mühendislere çok daha kolay analiz yapabilme şansı sunmayı amaçlıyor. Hazırlanan platformun ilk özelliği, kullanıcıya oldukça net, 3D bir görüntü sunması.

Platformun ikinci özelliği, kendisine uyumlu 3D gözlüklerle görüntüyü başınızın hareketine sabitlemesi. Böylece, başınızı hangi yöne çevirirseniz görüntü o yöne hareket ediyor, baktığınız açıya göre konumlanıyor, başınızı görüntüye yaklaştırmanız veya uzaklaştırmanızla yakın ve geniş ölçekli görünüm elde ediliyor.

zSpace platformundaki 3D objenin görüntüye ‘batırılmış’ olması, kullanıcılar için en pratik gözlem imkanını sunuyor. Gözlükler takılıyken her açıdan bakarak cismin altını, üstünü görebiyor, çevirip inceleyebiliyorsunuz (tabii dışarıdan bakan birisi için görüntü sabit konumunu koruyor).

zSpace, mühendislerin 3D ortamla pratik bir şekilde etkileşime girmesi ve üzerindeki çalıştıkları objeye müdahale etmeleri için bir kalem aparatı sunuyor.

Kalem aparatı bir fare gibi kullanılıyor. 3D nesnenin parçalarını işaretleyici ile seçtikten sonra, kalemim üzerindeki tuşa basıyor ve parçaları istediğiniz gibi hareket ettirebiliyorsunuz. Cismi yakınlaştırıp detaylı bir şekilde incelemek 3D platformun sunduğu özelliklerden biri.

Sökme, takma, yer değiştirme gibi işlemlerin yanı sıra, ekranın altında sıralanamış seçenekler aracılığıyla projenizde farklı işlemler yapabiliyorsunuz. Örneğin, mekanik parçanın bir anda sökülmesi gibi.

zSpace’in sunduğu 3D platform, mühendisler için bilgiyi çok daha hızlı işlemelerini sağlamanın yanında, projelerin daha pratik ve etkin hale gelmesini sağlayacak. Benzer platformların, mobil cihazlarla uyumlu hale gelmesiyle, bir gün çocuklardan anne-babalara kadar herkes, evinde tasarım yapabilecek.

Share