Google akıllı tekstil sektörüne giriyor!

Önemli fikir ve projeleriyle teknoloji sektörüne yön veren firmalardan olan Google, akıllı tekstil sektörüne de el attı.
Google akıllı tekstil sektörüne giriyor!

Project-Jacquard

Google I/O 2015 etkinliğinin ilk gününde genel olarak ön planda olan ve kullanıcılar tarafından önem arz eden yenilikler tanıtılmıştı.

Google I/O 2015 etkinliğinin ikinci gününde geri planda kalmış ve gizli olarak geliştirilen teknolojilere yer verilirken, oldukça başarılı projeler ile sektörlere güven veriliyor. Etkinlikte duyurulan yeniliklerden birisi olan ve Google ATAP tarafından geliştirilen Project Soli, elinizin cihazlarla etkileşimini kolaylaştırmak adına geliştirilmiş bir sistem. El ve parmak hareketlerinizi algılayarak cihazınızın kullanımında kullanıcı arayüzünü el hareketlerinizle kullanabilmenize olanak tanıyor.

Google ATAP tarafından geliştirilen bu sistem daha yolun başında. Ancak tamamlandığı zaman kullanıcılara yaşatacağı deneyim inanılmaz olacaktır. Cihazların kontrolünü ve kontrol sistemlerini gözüne kestiren ATAP’ın diğer önemli bir projesi ise Project Jacquard. Bu proje denim kumaşlar adeta bir dokunmatik yüzey gibi işlev yapıyor, parmak ve el hareketlerimizi algılıyor.

google-Project-Jacquard

Geliştirilen bu sistem özel olarak üretilmiş bir kumaşta oldukça küçük ve ince elektrik devreleri sayesinde hareketleri algılamaya yarıyor. Kumaşın görüntüsüne etki etmeden, hatta kumaşın örgü yapısına göre entegre edilen bu elektronik devre sistemi bluetooth veya Wi-Fi gibi bağlantı sistemiyle cihazınız ile senkronizasyon oluyor. Dokunuşlarınızı algılayan sensörler, sahip olduğu özel elektrik devre sistemiyle dokunuşlarınıza önceden verilen komutları anında cihaza aktarıyor.

Project Jacquard ile donatılmış yastığınıza dokunarak Smart TV’nize bir kumanda varmış gibi hükmedebilirsiniz.

Share