Google’ın sürücüsüz aracı 11 kez kaza yaptı

Google, sürücüsüz otomobillerinin test edildiği altı yıl içinde toplam 11 kazaya karıştığını açıkladı. Google, birkaç kazanın sürücü kontrolünde yaşandığını belirtti

Google, sürücüsüz otomobillerinin son altı yıl içinde 2,7 milyon kilometre yol kat ettiğini ve toplamda 11 kaza geçirdiğini belirtti. Google’ın otonom araç direktörü Chris Urmson tarafından yapılan açıklamada, kazalarda ‘hafif zarar oluştuğu ve kimsenin yaralanmadığı’ belirtildi.
google-surucusuz-arac

Urmson, kazaların birkaçında otomobillerin sürücü tarafından kontrol edilirken yaşandığını not düştü. Google‘ın açıklaması, AP haber ajansında kısa süre önce beliren bir haberin ardından geldi. Haberde, Eylül 2014’ten bu yana California eyaletinde dört sürücüsüz otomobilin kaza yaptığı ve üçünün Google’a ait olduğu belirtildi.

ABD’de sürücüsüz otomobiller ağırlıklı olarak California ve Nevada eyaletlerinde test ediliyor. Google’ın ABD’de kullandığı 23 Lexus marka sürücüsüz otomobili bulunuyor. Şirket, kısa süre önce Birleşik Krallık’ta kendi geliştirdiği prototipin deneneceğini duyurmuştu.

Google’ın dışında California’da kazaya karışan Delphi firması da kazanın sadece küçük hasara yol açtığını belirtti.

Share