İnternette arama yaparken yağmur ormanı kurtarın

İnternet kullanıcıları artık internette arama yaparken, yağmur ormanlarını koruyabilecek.

– Bing ve Yahoo’nun arama sistemi üzerine kurulu yeni arama motoru “Ecosia”, reklam gelirlerinin yüzde 80’ini WWF’nin (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) yağmur ormanları koruma projelerine bağışlıyor. “Dünyanın en yeşil arama motoru” olarak adlandırılan “Ecosia”nın sitesinde yer alan bilgilere göre, Ecosia arama motoru, arama sonuçlarına ve reklam bağlantılarına Yahoo ve Bing teknolojisi ile ulaşıyor; ancak, reklam gelirlerinin yüzde 80’ini WWF’nin Amazon yağmur ormanlarını koruma projelerine bağışlayacağını taahhüt ediyor.

İnternette arama yaparken yağmur ormanı kurtarın

“Çevreci” arama motoru Ecosia, yeşil enerjiyle çalışırken, bilinen diğer arama motorlarının aksine, Ecosia’dan arama yapmak karbon salınımına da neden olmuyor. Ecosia yetkilileri, Google’da tek bir arama yapmanın bir ampulün 1 saatte çalışması kadar karbon salınımına neden olduğunu belirtiyor.

Arama motorlarının yılda milyarlar kazandığına dikkat çeken yetkililer, Ecosia’nın bu yüksek karların daha çevre dostu bir şekilde kullanılabileceğine inancıyla kurulduğunu ifade ederken, ortalama bir internet kullanıcısının Ecosia kullanarak yılda 2 bin metre kare yağmur ormanını koruyabileceklerini kaydediyor. Yani, internet kullanıcılarının yüzde 1’i aramalarında Ecosia’yı kullanırsa her yıl İsviçre büyüklüğünde yağmur ormanı kurtarabilir.

Arama motorlarını Ecosia yapan internet kullanıcıları, ne kadar yağmur ormanı kurtardıklarını da görebilecekler.(anka)

Share