Maganda dedektörü

New York’ta silahla ateş edildiği zaman, yeri hemen belirleyen bir sistem kuruluyor. 2 yıl süreyle test edilecek “atış tarayıcı” ne zaman ve nerede ateş edildiği hemen belirliyor ve güvenlik birimlerine kesin bölge bildiriyor

New York şehir yönetimi, suç amaçlı veya gelişigüzel silah ateşlendiği zaman, güvenlik birimlerine istihbarat sağlayacak bir sistemi kuruyor.

2 yıl süreyle test edilecek, atış tarayıcı, herhangi bir bölgede silah ateşlendiği zaman, yeri ve zamanını hemen güvenlik birimlerine iletiyor.

maganda-sensoru

SST isimli bir şirket tarafından kurulan algılama sistesi, akustik sensörlerin şehiri sürekli dinlemesi üzerine kurulu. Akustik sensörler ve güçlü mikrofonlar, silah sesi ve benzer bir ses kaynağına odaklanıyor. Yazılım kısa sürede sesin silah sesi olup olmadığını kesinleştiriyor.

Sistem geçtiğmiiz yıl kurulduğu başka ABD şehirlerinde, 51 bin silah sesi kaydetti.

Sistem için, birbiriyle bağlantısı sensörlerin şehirin bütün noktalarına yerleştirilmesi gerekiyor ve bazı bölgelerde bir kilometrekarelik alana, 20 sensör bile yerleştirildiği oluyor.

Sistemin savunucularını genelde güvenlik güçleri çalışanları oluşturuyor. Birçok şehirde denenen sistemin özel hayatı ihlal ettiğini düşünenler de var.
Kaynak:ntvmsnbc

Share