Şifre kırma yarışmasında birinci oldu

‘Yalnız Kurt’ en büyük hackerları yenince Pentagon davet etti.

Şifre kırma yarışmasında birinci oldu ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı Siber Suç Merkezi’nin düzenlediği uluslararası yarışmaya katılan bilgisayar mühendisi Can Yıldızlı birinci oldu. Yıldızlı, profesyonel hackerların müzik ve resim dosyalarının arkasına gizlediği ‘terör şifreli’ belgeleri buldu.

Şifre kırma yarışmasında birinci oldu

Şifre kırma yarışmasında birinci oldu

Pentagon bünyesindeki Siber Suç Merkezi (The Department of Defense Cyber Crime Center’s) tarafından düzenlenen Dijital Adli Tıp Yarışması’na (Digital Forensics Challenge) bu yıl 52 ülkeden 1147 grup katıldı. Dünya çapında büyük ilgi gören yarışmada, 3’er ve 4’er kişilik gruplar arasında bilgisayar teknolojileri üreten şirketler ve siber savaş konusunda uzman istihbaratçılar ile askeri ve polisiye birimlerde görev yapan ekiplerin yanı sıra çeşitli üniversitelerde görev yapan bilişim uzmanları yer aldı. Sanal alemde hackerların izlerini sürme ve delil toplama ile ilgili istihbarat problemlerinin çözüldüğü yarışmada, “LoneWolf-Yalnız Kurt” adıyla “tek başına” yarışan Can Yıldızlı, yarışma süresince hedef olarak gösterilen dijital ortamdaki onlarca şifreyi kırarak resim ve müzik dosyalarının arkasına gizlenen verileri buldu. Geliştirdiği programlarla da profesyonel hackerların izlerini süren Yıldızlı, elde ettiği dijital deliller sayesinde de adını siber aleme altın harflerle yazdırdı. Yarışma dijital delil toplama ve istihbarat alanında yapılan “en büyük ve en uzun süreli yarışma” özelliğini taşıyor. Yarışma ile bu alanda çalışacak yetenekli insanları keşfetmeyi amaçlayan Pentagon, bu sayede daha çok bilişim uzmanını çalışmaya teşvik ediyor.

Fotoğrafın arkasındaki şifre

Bilgisayar Mühendisi Can Yıldızlı yarışmanın Ocak 2011’de başladığını hatırlatarak şunları söyledi, “Senaryo gereği bir terörist tarafından dijital ortamdaki bir fotoğrafın arkasına gizlenen şifreyi çözerek içeriğindeki kriptolu mesajı buldum. Bunun yanı sıra hackerların izlerini sürerek suçları ve kimliklerinin tespitine yönelik deliller topladım” dedi.

Yarışmada ödül olarak ABD Savunma Bakanlığı’nın Atlanta’da düzenleyeceği uluslararası konferansa davet mektubu aldığını, belirten Yıldızlı, burada düzenlenecek törenle plaket alacağını söyledi. Ayrıca ödül olarak “siber terörle mücadele” için ABD tarafından Malezya’da kurulan “Siber Terörizme Karşı Uluslararası Çok Taraflı Ortaklık” (IMPACT) adlı organizasyonun ana binasına davet edildiğini anlatan Yıldızlı, bu ziyarete ilişkin de tüm masrafların Pentagon tarafından karşılanacağını belirtti.

ABD’de doktora yapıyor

Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu olan Can Yıldızlı, aynı üniversitede yüksek lisans yaptığı sırada Pentagon’a bağlı Siber Suç Merkezi’nin yarışma ilanını gördü. Başvuruda bulunan Yıldızlı, internet üzerinden on-line gerçekleştirilen yarışmada, önüne çıkan her problemi ustalıkla çözerek kısa sürede rakiplerine fark attı. Yarışmada birinci olduğu haberini tatilde bulunduğu Paris’te öğrenen Yıldızlı, yaşadığı mutluluğu üniversitedeki hocalarıyla paylaştı. Bu sırada ABD’deki Rensselaer Polytechnique Institute’ye başvuran Yıldızlı, önümüzdeki aylarda bu enstitüde burslu olarak doktoraya başlayacak.

Share