Türkiye’de nanoteknoloji için önemli adım

Türkiye’de ilk defa Galyum Nitrat transistör ve entegre devre(çip) üretimi yapılacak!

ANKA-Yüksek güçlü nanotransistörlerin üretimi için ASELSAN ve BİLKENT Üniversitesi tarafından ASELSAN BİLKENT Mikro Nano Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (AB-MikroNano) şirketi kuruldu. Şirket kuruluş sözleşmesi ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat ve BİLKENT Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar tarafından imzalandı.

TÜBİTAK ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından desteklenen Galyum Nitrat (GaN) yarı iletken malzemesi temelli nanotransistör teknolojisi, ASELSAN ve BİLKENT tarafından milli olarak geliştirildi. BİLKENT Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (NANOTAM) GaN temelli yüksek performanslı transistörler üretildi. Bu ürünlerin yüksek hızlarda ve yüksek güçlerde çalışabildikleri görüldü.

nano-teknoloji

Laboratuvar testleri tamamlanan transistörler, ASELSAN’da yapılan saha testlerinde de başarılı bir şekilde kullanıldı. Üretilen transistörlerden elde edilen sonuçların, hedeflenen performansların da üzerinde çıkması sonucunda ASELSAN ve BİLKENT yönetimleri nanoteknoloji temelli transistörlerin ve entegre devrelerin Türkiye’de üretilmesi konusunda yatırım yapma ve ortak bir şirket kurma kararı aldı.

“TÜKETEN DEĞİL ÜRETEN TÜRKİYE OLACAĞIZ”

BİLKENT’te geliştirilen bu teknolojinin ve bilgi birikiminin yeni kurulan AB-MikroNano firmasına transferi BİLKENT Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından koordine ediliyor. 30 Milyon Dolar tutarında bir yatırım ile kurulan AB-MikroNano, Türkiye’de ilk kez ticari amaçlı transistör ve elektronik entegre devre üretimi yapacak. Şirket tarafından üretilecek nanoteknoloji temelli ürünler yurtdışına da ihraç edilecek. Nanoteknoloji konusunda bu ürünlerle ilgili şimdiye kadar dünyada tüketiciler liginden çıkamayan Türkiye, artık üreticiler liginde yer alacak.

Yüksek Hızlı Tren, Elektrikli Arabalar, 4G ve Yenilenebilir Enerji İçin tamamen milli olarak geliştirilen yüksek performanslı transistörler, radar uygulamalarının yanında Yüksek Hızlı Tren (YHT), yenilenebilir enerji, elektrikli arabalar ve 4G cep telefon sistemleri gibi birçok farklı alanda kullanılıyor. Türkiye, dünyada Galyum Nitrat (GaN) yarı iletken malzemesi temelli nanotransistör teknolojisi geliştirilebilen beş ülkeden birisi konumunda bulunuyor. ASELSAN ve BİLKENT Üniversitesi ortaklığında kurulan AB-MikroNano şirketi, elde edilen stratejik avantajı yeni ticari ürünlere dönüştürmeyi hedefliyor.

Share