Yeni İHA kuralları Amazon’un planlarını altüst etti

ABD Federal Havacılık Kurumu, İHA’ların kullanımı ile ilgili bir dizi yeni kurallar getirdi. Söz konusu kuralların bu araçları kullanarak kargo teslimatı yapmaya hazırlanan Amazon’un projesini ertelemesine sebep olacağı düşünülüyor.

ABD Federal Havacılık Kurumu (FFA) İnsansız Hava Araçları (İHA) kullanımı ile ilgili yeni kararlarını açıkladı. FFA’nın yeni uygulaması bir süredir hızlı siparişleri İHA’lar vasıtasıyla teslim etmeyi planlayan Amazon’un bu uygulamasında değişiklikler yapmasına sebep olabilir.
quadcopter

Yeni kurallara göre, İHA’ları kullanacak kişilerin pilot sertifakısına sahip olması gerekiyor. Sadece bu sertifikaya sahip kişilerin kullanacağı İHA’lar saatte 161 km hızın üzerinde kullanılamayacak ve 152 metreden alçakta uçamayacak.

(ntv)Bir süredir Prime Air adı altında başlattığı program sayesinde siparişleri İHA’lar vasıtasıyla teslim etmeyi planlayan online alışveriş devi Amazon’un yeni kurallar çerçevesinde gerekli izinleri almak için uzun süre harcayacağı ve bu hizmetin erteleneceği düşünülüyor.

İHA kullanımı sadece Amazon’un dikkatini çekmemişti. Çin merkezli online alışveriş devi Alibaba ve Google da bir süredir İHA’ları benzer amaçlarla kullanmak için testler yapıyor.

Share