Yüzde 30 yakıt tasarrufu

Türk araştırmacılar, “yeşil nükleer enerji” olarak bilinen toryum madenini nanoteknoloji ile işleyerek benzinli ve LPG’li tüm araçlarda yüzde 30 oranlarında yakıt tasarrufu sağlayan yeni teknoloji geliştirdi.

‘Torium power’ teknolojisi ile metaller arasındaki sürtünme katsayısı düşürüldüğünden aracın beygirgücü artıyor ve böylece yükselen performans da daha az yakıt harcanmasını sağlıyor.

Fhm Nanoteknoloji Akademisi Bor ve Toryum Ürünleri Ar-Ge A.Ş Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya toryum rezervini Hindistan’dan sonra en çok bulunduran Türkiye’nin, OECD verilerine göre, Isparta ve İç Anadolu Bölgesi’nde dünya rezervinin yüzde 11’ini barındırdığını söyledi.

toryum-yakit-tasarrufu

Yüksek sıcaklığa dayanıklılığı ve yüksek enerji kaynağı olması sebebiyle dünyanın gözde madeni toryum ile bor madeni üzerine çalışmalar yürüttüklerini anlatan Arvas, geliştirdikleri teknolojiye ‘torium power’ adını verdiklerini söyledi.

Motor içerisinde yüksek sıcaklıktan kaynaklanan sürtünme ve aşınmaları bu yeni teknolojiyle sürtünme katsayısını düşürerek elde ettiklerini bildiren Arvas, geliştirdikleri teknolojiyle taşıtlarda yüzde 30’a kadar yakıt tasarrufu sağladıklarını belirtti. Arvas şunları söyledi:

“Metaller arasında sürtünme ve aşınma beraberinde ısınmayı getirir. ‘Torium power’ teknolojisi ile metaller arasındaki sürtünme katsayısını düşürdüğümüzden dolayı aracın beygirgücü artıyor. Bununla birlikte performans artışı, artan performans da yakıtın daha az harcanmasını sağlıyor. Daha kolay çalışan motor, yüksek ısı olmadığı için kullanılan yağ ömrünü de uzatıp ekonomiye katkı sağlıyor.”

Arvas, ‘torium power’ teknolojisinin yüzde 30’a kadar yakıt tasarrufu sağlaması ve yağ ömrünü iki kat arttırmasının yanı sıra egzoz emisyon oranını da düşürdüğünden çevreci olduğunu vurguladı.

‘Motor ömrü de uzuyor’

Arvas, teknolojinin motor ömrünü de uzattığını belirterek, “Teknolojimiz motor gürültülerini de düşürüyor. Toryum madeni bu teknoloji ile yüzde 30 yakıt tasarrufunun yanında, motor ömrünü uzatarak ekonomiye katkı, yağ ömrünü uzatarak araç sahibine katkı, egzoz emisyon oranı ile çevreye katkı sunuyor” dedi.

‘Torium power’ teknolojisinin motor yağ haznesinden motora ilave edilerek kullanıldığını anlatan Arvas, motor gürültüsünün ilk 10 dakika içerisinde düşeceğini söyledi.

Arvas, ‘torium power’ teknolojisi ile yakıt tasarrufu hedeflediklerini ve başardıklarını, ancak ileride toryumdan enerji üretmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Laboratuvar testleri başarılı

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Alpdemir de Türkiye’deki toryum yataklarının çok zengin olduğunu belirterek, nükleer yakıt malzemesi olarak kullanılabilen toryumun motorda sürtünmeyi azaltarak, yakıt tasarrufu sağladığını belirtti.

‘Toryum power’ teknolojisi çalışmalarında bulunduğunu aktaran Alpdemir, “Bu teknolojinin, yüzde 30’a kadar yakıt tasarrufu sağladığını laboratuvar ortamında test ettik. Ancak ileri testlerimiz sürüyor. Teknoloji üzerine patent başvuru hazırlıkları da devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak: AA

Share