Dünyadaki en popüler cep telefonu

Nokia 1100 dünyanın en popüler cep telefonu olarak seçildi.

Nokia’nın bu kadar kötü tasarıma sahip olan cebi, nasıl oluyor da en çok satan cep olmayı başarıyor.

Bir Nokia 1100 cep telefonunun tasarımı sizin hoşunuza gitmeyebilir ama bu telefonun ve pek çok diğer telefonun tasarımlarını etkileyen önemli sebepler var.

Ekranı tek renk, pikselleri büyük, tuşları kaba ve kasası çok hafif ve hissiyat olarak dandik olabilir ama bu cep telefonu dünyanın en popüler modeli olmayı başarıyor.

Dünyanın en popüler cebi Nokia'nın bu kadar kötü tasarıma sahip olan cebi, nasıl oluyor da en çok satan cep olmayı başarıyor.

Dünyanın en popüler cebi Nokia'nın bu kadar kötü tasarıma sahip olan cebi, nasıl oluyor da en çok satan cep olmayı başarıyor

O plastik kasanın kıymeti yere düşüp de sağlam kalınca, tuşların kıymeti su geçirmediğinde ve ne işe yarayacak dediğiniz el feneri de ışıksız kalınca birdenbire anlaşılıyor.

Şehir şartları bir kenara, Çin, Hindistan, Endonezya ve diğer ülkeler için bunlar ne kadar önemli düşündünüz mü? Akıllı cep telefonlarına para akıtıyor olabiliriz ama Türkiye şartları için de bu tür cep telefonları son derece önemli…

Nokia eleştiri üzerine eleştiri alsa da aslında ucuz modellerinin önemli bir hedefi var: Gelişmekte olan pazarlar.

Akıllı cep telefonları çok etkileyici olabilir ama dünyanın pek çok ülkesinde telefonlar servis sağlayıcılarla anlaşmalı olarak satılmıyor. Peşin satılan cep telefonlarının da ucuz olması gerekiyor.

Teknik servis imkanı olmayan yerlerde telefon sağlam olmalı, bunun için de basit olmalı. Gelişmiş bir ülke bile söz konusu olsa iklim şartları çok önemli. karın buzun arasında donmuş parmaklarınızla ya da eldiveninizle kullanamadığınız bir dokunmatik cep telefonu sizce ne kadar mantıklı? İşte bu noktada dokunmatik cep telefonunda bile işin içine basmatik diyebileceğimiz modeller giriyor ve önem kazanıyor. Yani basitçe her cep telefonu en üst seviye olmak zorunda değil ve zaten olmamalı da.

Kalabalık nüfusa sahip ülkelerde ucuz telefonlar çok önemli ve Nokia uzun yıllardan bu yana uygun tasarımlar ve fiyatlar ile bu ülkelerde yüzmilyonlarca cep telefonu satmayı başardı.

Sadece Nokia da değil, LG ve Samsung gibi firmalar da eski tarz cep telefonları geliştirmekten geri kalmıyor. Zira rakipleri olan ZTE, G-Five ve Huawei’nin satış rakamları hiç de düşük değl.

Huawei gibi firmalar şimdi bu ülkeler için 200 dolar altı fiyat etiketine sahip akıllı cep telefonları tasarlıyor. Hatta gelecekte bu 100 doların da altına inecek. Bu cepler üst seviye telefonların fonksiyonlarının yüzde 90’ını sunarken, fiyatları yüzde 20’leri kadar olacak.

Share