Opera Mini’ye hız modu özelliği geldi!

Tarayıcı dünyasında veri tasarrufu ve veri sıkıştırma ile ön plana çıkan Opera, Android için Opera Mini uygulamasını güncelledi.

opera-mini-tarayici
Yeni eklenen Aşırı ve Yüksek modları ile Opera Mini tarayıcı artık çok daha hızlı çalışacak.

Opera, Turbo modu ile şimdiye kadar veri tasarrufu ve sıkıştırma yaparak hem sayfaların daha hızlı hem de daha az veri kullanarak açılmasını sağlıyordu. Opera Mini’ye yapılan bir güncelleme ile bu durum değiştirildi. Çünkü Opera’nın sıkıştırma yapması bazı internet sitelerinin açılmasını engelliyordu. Google Play Store’da yayınlanan yeni Opera Mini, açılmayan siteler konusunda daha farklı bir çözüm sunuyor.

Opera, sıkıştırma modlarını iki seçenekli hale getirdi. Bunlardan bir tanesi Aşırı sıkıştırma modu. Aşırı modda internet sitelerini gezerken %90 veri tasarrufu sağlamak mümkün. Yani 60 MB’lık bir sayfa 6 MB’a kadar düşebiliyor. Bu mod ile bazı internet siteleri açılmayabiliyor. Böyle bir durum yaşamamak için ikinci bir mod olan Yüksek sıkıştırmayı kullanabiliyorsunuz. Yüksek sıkıştırma modunda sayfalar yaklaşık %49 oranında sıkıştırılıyor. Bu sayede yine bir veri tasarrufu sağlanıyor ancak sayfaların açılmama sorunu yaşanmıyor.

Share