Otomobilde telefona ağır ceza

Kanada’da seyir esnasında telefon kullanımına ağır ceza geliyor. Kanada’nın Prince Edward Island eyaletinde 300 dolar olan araçta cep telefonu kullanımına uygulanan ceza 1200 dolara çıkarılacak.
Otomobilde sürüş sırasında telefon kullanımı reflekslerin yavaşlamasına neden oluyor.

Trafik kazalarının nedenleri sıralamasında giderek üst sıralara tırmanan cep telefonu kullanımı için cezalar ağırlaştırılıyor. Kanada’nın Prince Edward Island (P.E.I) eyaleti, araç kullanırken cep telefonu kullananlara uygulanan 300 dolarlık (595 TL) cezayı 1200 dolara (2380 TL) çıkarmaya hazırlanıyor.

transportation

Prince Edward Island eyaleti Ulaştırma Bakanı Rob Vessey, halen 300 ile 475 dolar arasında uygulanmakta olan, seyir halinde iken cep telefonu kullanımıyla ilgili cezalarda artırıma gideceklerini açıkladı.

Yeni düzenlemeye ilişkin tasarının, bu sonbaharda eyalet meclisinde ele alınacağını kaydeden Bakan Rob Vessey, 2012’den bu yana uygulanan cezaların yaptırım gücünün zayıfladığını söyledi. Bakan Vessey, “Sürücüleri, mesaj yazmak ya da cep telefonunu kullanmak konusunda bir kere daha düşünmeye teşvik etmenin yolunu bulmamız lazım. Bunun en güçlü yolu ise cüzdanlardan geçiyor” dedi.

Alkol kadar tehlikeli

Son yıllarda yapılan araçtırmalar şöförlerin sürüş esnasında telefon kullanmalarının alkollü direksiyon geçmek kadar dikkati dağıttığını ortaya çıkardı. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de seyir esnasında telefonla konuşmak yasak.

Kaynak: AA

Share