Radyasyon saçan telefonlar

Piyasada yaygın biçimde bulunan 10 cep telefonu modeli, radyasyon saçıyor.

radyasyonlu telefonlar

Radyasyon saçan telefonlar

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Teknik Düzenleme ve Standardizasyon Daire Başkanı Ejder Oruç, bu yıl 10 farklı model telekomünikasyon cihazında çevreye ve insan sağlığına uyum tespiti yaptıklarını belirtti. Oruç, halen piyasada bulunan 70 bin telefonun mahkeme sürecinin ardından toplatılacağını açıkladı.

Türkiye’de satılan telekomünikasyon cihazlarını, Avrupa standartlarında test edebilen Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bağlı Piyasa Gözetim Laboratuvarı Başkanı Ejder Oruç, piyasada 70 bin sağlıksız cep telefonu bulunduğu uyarısısı yaptı.

Oruç, 10 farklı model telekomünikasyon cihazını, çevre ve insan sağlığı açısından güvenli olup olmadığını tespit etmek için denetlediklerini belirtirken, zararlı olduğu tespit edilen telefonların piyasadan toplanması için mahkeme sürecinin sonuçlanmasının beklendiğini belirtti. Oruç, 2007 yılından bu yana piyasada bulunan cihazların tüketici için güvenli olup olmadığını denetleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Teknik Düzenleme ve Standardizasyon Dairesi bünyesindeki, “Piyasa Gözetimi Laboratuvarı’nda yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

ÇOĞU “NO NAME”

Bu yıl 10 farklı cihazda, çevre ve insan sağlığı açısından güvenli olup olmadığını tespit etmek için test yapıldı. 10 üründen 8’i cep telefonu ve büyük bir çoğunluğu markasız (no name) cihazlardan oluşuyor. Mahkeme sürecinin ardından 70 bin telefon piyasadan toplanacak. Mahkeme 3 yıl sürebilir.

40 BİN CİHAZ YOK EDİLDİ

Denetim merkezi, Avrupa Birliği’ne akredite bir kurum olduğu için yapılan testler tüm Avrupa’da geçerli. Laboratuvarda bugüne kadar 45 farklı modelde cihaza güvensizlik tespiti yapıldı ve 40 bin cihaz toplatıldı.

53 FİRMAYA PARA CEZASI

Bilgi belge, fiziki kontrol ve laboratuvar testleri olmak üzere üç farklı yöntemle denetim yapıyoruz. Bugüne kadar 53 firmaya toplam 1 milyon 155 bin 606 TL’lik idari para cezası kestik. Güvensiz çıkan cihazlarla ilgili yaptığımız testlerin masrafını da firmalardan alıyoruz. Bunun için de 1 milyon 479 bin TL test masrafı tahakkuk ettirdik.

CİHAZLARI TOPLAMAK ZORUNLU

Test sonuçlarına göre ürünün, sağlığa ve çevreye zararlı olduğu tespit edilirse firmalardan, vatandaşın elindeki cihazların dönebilmesi için iki gazetede ve iki ulusal televizyonda yayın yapmasını isteriz. Duyuruları yapıp gelen cihazları bertaraf etmek zorundalar. Tüketici Hakem Heyet’ine müracaat edilince para iadesini alabilirler.

AB DESTEĞİ İLE 4.8 MİLYON EURO HARCANDI, LABARATUVAR KURULDU

Denetim merkezinin 4.8 milyon Euro’luk bir proje olduğunu belirten Ejder Oruç, şu bilgileri verdi: “Projenin yüzde 75’i Avrupa Birliği fonlarından sağlandı. Burada cep telefonlarından telsizlere, dect (kablosuz) telefonlardan otomobillere kadar elektromanyetik dalga yayan her türlü cihazın test edilebildiği bir teknolojik donanım kuruldu. 33 teknik personelle birlikte çalışıyoruz. Bu denetimler sayesinde tüketicinin güvenli ürün kullanmasını amaçlarken aynı zamanda sektör denetleniyor, güvensiz ürünlerin piyasada yer almamasını sağlıyoruz. Ayrıca Türkiye’de üretilen cihazlara onay da verebiliyoruz.”

3 YILDA 32.5 MİLYON CİHAZ İTHAL EDİLDİ

Türkiye’ye ithal edilen telefonlar hakkında bilgi veren Ejder Oruç, şunları söyledi: “2008 yılında 15 milyon, 2009’da 12 milyon, 2010’da ise şimdiye kadar 5.5 milyon cep telefonu ithal etmişiz. Şu ana kadar ithalat yapmış olduğumuz cep telefonlarından 2008 yılı için yüzde 16’larda, 2009 yılı yüzde 30, 2010 ’da ise yüzde 28’i Çin menşeli (no name) cep telefonlarından oluşuyor.”

BUNLARA DİKKAT

Cep telefonunun zararlı etkisini azaltmak için önerilen yöntemler şöyle:
Cep telefonları ilk arandığı anda açılıp kulağa götürülmemeli.

Kulaklıkla kullanmak sağlığa vereceği zararı 10’da 1’e, bluetooth ile 6’da 1’e düşürür.

Konuşulurken mikrofon kısmı ağza yapıştırılmamalı, kulak ve ağız arasında 90 derece açı olmalı.

İŞTE O TELEFONLAR VE SAR DEĞERLERİ

Blacberry8700G 1.08
SamsungX820 1.08
SamsungU800 0.99
OlaSP105 0.99
SagemMy401x 0.93
SonyZ71Oi 0.91
Motorola W220 0.85
SamsungE830 0.86
Blackberry8100 0.82
SamsungL760 0.79

Share