Samsung Galaxy S5 Detaylı İnceleme

Samsung’un merak edilen yeni gözdesi Galaxy S5 kullanıcılara bekleneni verebilecek mi? Bu yazımızda Galaxy S5′in tüm yeniliklerini bulabilirsiniz.

Samsung’un heyecanla beklenen yeni ürünü Galaxy S5’in tüm detayları açıklandı. İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenen MWC 2014’te tanıtılan Samsung Galaxy S5 , 5.1 inç 1080p ekran, dört çekirdekli Snapdragon 800 2.5GHz işlemci, 16 megapiksel arka kamera, 2 megapiksel ön kamera, 2800 mAh pil ve 2GB belleğe sahip. Galaxy S4’ten biraz daha ağır olan S5’in dizaynı, beklenenden farklı değil. Yine plastik arka kapak kullanılan S5’te, tıpkı S4 gibi aynı kıvrımlar ve benzer görünüm yer alıyor. Ürün her ne kadar dizayn olarak farklılıklar sergilemese de yenilikleri ile bu açığını kapatmaya çalışıyor.

Samsung Galaxy S5

Samsung Galaxy S5

Toza ve suya dayanıklı gövdesi ile dikkat çeken Galaxy S5, USB 3.0 bağlantı özelliğine sahip. “Download Booster” özelliği ile internet bağlantısını daha verimli kullanmayı sağlıyor. Kamerası ile yeniliklere imza atan Samsung S5’in 0,3 saniyelik otomatik odak özelliği ile bu alandaki rekoru elinde tutarken, “Selective Focus” ile de kullanıcılar ekran üstünde istedikleri yere dokunarak o alanı netleştirip arka planı flu hale getirerek, kullanıcının profesyonel fotoğraf makinesi ile çekilmiş gibi görünen fotoğraflar çekmesini sağlıyor. ‘’Ultra Power Saving Mode’’, en temel özellikler dışında tüm özellikleri devre dışı bırakarak telefonun 24 saat daha açık kalmasını sağlıyor ve şarj sorununa geçici bir süreliğine çözüyor. Galaxy Gear ile uyumlu olan Galaxy S5’te işletim sistemi olarak Android KitKat 4.4.2 kullanılıyor.

Merakla beklenen Samsung Galaxy S5 MWC 2014′de görücüye çıktı

Tasarım

Ürünün tasarımında yapılan değişiklikler arasında tutmayı kolaylaştırmak ve farklı bir his yaratması açısından farklı bir kauçuk kullanılmış. Girintili bir yapıya sahip olan bu materyal tutmayı kolaylaştırıyor. Fakat bu özelliğin yeni kullanıcılar açısından ne kadar sağlıklı ve alışılabilir olacağı tartışılır. Bir önceki versiyonda Samsung değiştirilebilir kapak sunuyordu. Uzun kullanımlarda deforme olan ya da kirlenen kapakları değiştirmek kullanıcılar açısından mantıklı bir yöntem. S5’te de yine Samsung kullanıcılarına siyah, mavi, beyaz ve bronz renklerinde 4 farklı kapak seçeneği sunuyor.

Eskisiyle yenisi arasında ilk bakışta tasarım açısından yenilikleri fark etmek neredeyse imkansız. Galaxy S5’i sadece kullanıcıları hemen hemen sadece özelikleriyle diğer versiyonlardan ayırabilirler diyebiliriz.

samsung_galaxy_s5_farkli_renkte

Samsung Galaxy S5′in tasarımı ve kullanılan materyaller Galaxy S4′le aynı özelliklere sahip

Öne Çıkan Özellikler

Üründe ön plana çıkan iki yenilik bulunuyor. Bunlardan ilki zaten şu anda piyasada satılan iPhone 5S’lerde bulunan parmak okuyucu özelliği. Bu özelliğin kullanım sıklığı tartışılır. Son kullanıcıdan ziyade özellikle kurumsal amaçlı kullanıcıları hedefleyen bu özellik, iş dünyasının ilgisini çekebilir. Fakat Samsung, Apple’dan bu anlamda da geri kalmamayı başarmış.

Parmak izi özelliği sadece telefonu kilitlemeye yaramıyor. Aynı zamanda mobil ödeme özelliği de taşıyor. Apple’ın parmak izi ödeme özelliği sadece App Store’a entegre edilmiş durumda fakat Samsung PayPal’la yaptığı anlaşma kapsamında daha geniş bir ödeme ağı sunuyor.

Samsung Galaxy S5’in flaşının yanında kalp ritmini ölçen bir sensörü de bulunuyor. Bu yenilik ile akıllı telefon segmentinde bir ilke imza atan Samsung, kullanıcılarının sağlık sorunlarına da eğilmiş. Parmağınızı fazla bastırmadan flaşın yanında bulunan sensörün üzerine getirdiğinizde, hem kalp ritminizi hem de vücudunuzun ne kadar kan pompaladığını görebiliyorsunuz. Samsung bu özellik için özel geliştirdiği S Health uygulamasıyla kullanıcılarına sunuyor. Uygulama aynı zamanda bir fitness takipçisi ve pedometre özelliği barındırıyor.

Samsung’un bu özelliği kullanıcılarının kalplerini düşünmesinden ziyade, Apple mühendislerinin üzerinde çalıştığı ve yakın gelecekte hayata geçirmeyi planladıkları ‘’Healthbook’’ özelliği için erken bir savunma taktiği olduğu düşünülüyor. Bu özellikler giyilebilir teknolojiler çağında büyük önem taşıyor.

samsung_galaxy_s5_kamera

Galaxy S5′in nabız ölçme özelliği ve ”S Health” uygulaması, giyilebilir teknolojiler açısından büyük önem taşıyor

Pil Ömrü, Depolama ve Veri Transferi

Samsung S5’le beraber değiştirilebilir kapak ve bunun yanı sıra 2.800 mAh batarya sunuyor. Uzun süre telefonunu kullananlar için yenisiyle değiştirmek her iki bileşen için de mantıklı. Fakat Samsung bu modelde batarya ömrünü desteklemek için ‘’Ultra Power Saving Mode’’ özelliğini entegre etmiş. Bu sayede batarya ömrünüzün düşündüğünüzden daha uzun olmasını planlıyor.

Her ne kadar Samsung yetkilileri Galaxy S5’in 21 saat konuşma süresi ve tek sefer şarjla 2 hafta bekleme süresi olduğunu söyleseler de, günümüzde akıllı telefonlarımızda sıklıkla kullandığımız birçok uygulamanın bataryaya canavar etkisi yaratarak telefonlarımızın pil ömürlerinde bu süreleri görmelerini pek sağlamıyorlar.

Galaxy S5 önemli ölçüde daha hızlı veri transferi ve senkronizasyon sağlayan USB 3.0 özeliğiyle geliyor. Bu bağlantı noktası cihazın alt tarafında yer alıyor. Eğer telefonunuzu 16 GB kapasiteden 32 GB’a ya da 64 GB’a yükseltmek istiyorsanız bu özellik oldukça faydalı olacağa benziyor. Galaxy S5’te telefonunuzun kapasitesini yükseltmek için bir de micro-SD kart girişi bulunuyor.

samsung_galaxy_s5_usb

Galaxy S5′in USB 3.0 destekli girişi telefonun alt kısmında yer alıyor

Yazılım

Aslına bakarsanız Galaxy S5’teki en büyük değişiklik yazılımda gerçekleştirilmiş diyebiliriz. Ürün Android işletim sisteminin en yeni versiyonu olan 4.4.2 KitKat ile geliyor. İşletim sisteminin arayüzünde gözle görülür bir değişikliğe gitmeyen Samsung, kendi eko-sistem’ini biraz daha genişletmişe benziyor.

Galaxy S5 hem özel hem de iş kullanımı için oluşturulan verileri birbirinden ayırmak için sanal bir bariyer oluşturan ya da diğer bir tabirle iki farklı kullanım moduna imkan veren Knox’un son versiyonuyla beraber geliyor. Bu özellik sayesinde iş dünyası için hem özel hem de iş amaçlı kullanımlarda tercih sebebi yaratıyor.

11 Nisan’da 150 ülkede satışa sunulacak Galaxy S5’in fiyatı ise henüz açıklanmadı.

 

Kaynak:scroll.com.tr

Share