Dünya’nın en büyük radyo teleskopu çöktü

Yakın zamana kadar dünyanın en büyük radyo teleskobu olarak bilinen Porto Riko’daki Arecibo teleskobu çöktü. Gözlemevinde bulunan 300 metrelik çanak, James Bondun Goldeneye adlı filminde yer almıştı.


Porto Riko’nun Arecibo kentinde bulunan ve yakın zamana kadar dünyanın en büyük radyo teleskobu olarak bilinen Arecibo teleskobu çöktü. Teleskop, yakın ve uzak uzayın incelenmesinde, Dünya’ya yaklaşan cisimlerin takibinde kullanılıyordu. Çöken teleskop, daha önce hasar nedeniyle hizmet dışı bırakılmıştı. 300 metrelik çanak ise James Bond’un Goldeneye adlı filminde yer almıştı.

 

En Büyük teleskop dev bir gürültü ile yıkıldı

Gözlem evinde 26 yıldır görev yapan Jonathan Friedman, Gümbürtüye benzer bir ses geldi. Ne olduğunu tam olarak biliyordum” dedi. Sesin ardından yüksek bir yere çıktığını ifade eden Friedman, çanağın bulunduğu yerde bir toz bulutunun oluştuğunu ifade etti.

Porto Riko’daki radyo teleskobu, 2016’ya kadar dünyanın en büyüğü olarak kabul ediliyordu. Ancak Çin’de 500 metre çapındaki FAST teleskobunun açılmasıyla bu unvanını kaybetti.

 

Astronomik keşiflere imza attı

Sovyet uydularını ve balistik füzeleri izlemek için tasarlanan Arecibo Gözlemevi ve radyo teleskobu, inşa edilmesinin ardından uzay çalışmalarında kullanıldı. Pek çok astronomik keşiflere imza attı.

Arecibo’daki radyo teleskobu, küçük gezegen olarak nitelenen gökcisimleri asteroitlerin doğrudan görüntüsünü alan ilk teleskop unvanını taşıyordu.

Share