Kuyruğu olmayan kuyruklu yıldız bulundu!

Yıldıza İrlanda cinsi kuyruğu olmayan Manks kedilerinden esinlenerek Manks (Manx) adı verildi.
manks-kuyruklu-yildiz

Almanya’daki Avrupa Güney Gözlemevi astronomlar kez kuyruksuz bir kuyruklu yıldız buldu. Yıldıza İrlanda cinsi kuyruğu olmayan Manks kedilerinden esinlenerek Manks adı verildi.

‘Science Advances’ dergisinde yayınlanan makaleye göre kuyruksuz kedi anlamına gelen ‘Manx’adı verilen yıldız, taş benzeri malzemeleri içeriyor. Oysaki kuyruklu yıldızların çoğu buzdan ve donmuş malzemelerden oluşuyor.

Yıldızın kuyruksuz kalmasının sebebi ise birçok kuyruklu yıldızın buzlu ve donmuş bileşenlerden meydana gelmesine karşın Manx’ın kaya benzeri maddelerden oluşması olarak açıklandı. Yıldızın Mars ve Jüpiter arasında bulunan maddelerden oluştuğu belirtiliyor.

comet-manx

Yıldızın güneş sisteminin ne zaman oluştuğu ve nasıl evrim geçirdiği hakkında bilgi vereceğini düşünen araştırmacılar, Manx’ların sayısını öğrenmek için çalışmalara başladı.

Doğu Avrupa Gözlemevi astronomu Olivier Hainaut, “Ne kadar bulduğumuza bağlı olarak, güneş sistemindeki gezegenlerin gençliklerinde büyük gezegenlerin etrafında nasıl dans ettiklerini ya da pek hareket etmeden nasıl büyüdüklerini öğrenmiş olacağız” diye konuştu.

Bu yıldız ilk olarak 2014 yılında C/2014 S3 adıyla Panoramik Gözlem Teleskobu ve Hızlı Yanıt Sistemi tarafından görüntülenmişti.

Share