Türk öğrencinin resmi Ay’a gönderildi

NASA’nın desteğiyle düzenlenen “Uluslararası Gençlik Sanat Yarışması”nda “en yaratıcı resim” dalında birinci olan 13 yaşındaki Bozkurt Selvi’nin resmi, radyoteleskopla Ay’a yollandı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) desteğiyle düzenlenen yarışmada “en yaratıcı resim” dalında birinci olan 13 yaşındaki Bozkurt Selvi’nin resmi, radyo dalgaları teknolojisiyle Ay’a gönderildi. Yarışmaya 52 ülkeden 2 bin eser katıldı.

turk-ogrenci-nasa

Yarışmada, “En Yaratıcı Resim Ödülü”nün sahibi Tekden Koleji öğrencisi Bozkurt Selvi oldu. Yarışma kapsamında Ay’a gönderilecek 10 eserden biri seçilen Selvi’nin “Mission Europa” isimli eseri, radyoteleskopla dünyanın uydusuna yollandı. Selvi, Ay’a gönderilen eserini, yarışmadan iki hafta önce çizmeye başladığını anlattı.

Yarışmada, jüri değerlendirmesi sonucu eserinin ilk 20 resim arasına girdiğini dile getiren Selvi, daha sonra bu resimlerin sosyal paylaşım sitesi üzerinden oylamaya sunulduğunu, resminin en çok oyu alarak birinci seçildiğini ifade etti.
Bozkurt Selvi, resimde Jüpiter gezegeninin uydularından olan Europa’yı anlattığını aktararak, şöyle devam etti:

“Europa’nın üzeri buzla kaplı. İçinde de su var. İnsanların oraya gidişini anlattım. Burada bilim adamları hayat olabileceğini düşünüyor. Ben de onunla ilgili bir resim çizdim. En başta yarışmayı kazanacağımı tahmin etmiyordum. Oylamaya çıktı diye sevinmiştim ama kazanınca daha da çok sevindim. Resmin radyo dalgalarıyla Ay’a gitmesinden sonra iyice heyecanlandım. O kadar etki sağlayacağını düşünmediğim resim bayağı ses getirdi.”

Kaynak:AA

Share