Uzaydan gelen en net fotoğraf!

Hubble ‘Yaratılış Sütunları’nı ilk kez bu kadar net görüntülemiş oldu.

Nisan 1990’da STS-31 Görevi esnasında Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine taşınmış olan Hubble Uzay Teleskobu’nun ilk kez 1995 yılında görüntülediği Yaratılış Sütunları adlı toz ve gaz bulutu, 20. Yılı şerefine bir kez daha görüntülendi. Gelişen teknolojiler sayesinde sütunlardan bu kez daha farklı görüntüler elde edildi.

hubble-nebula

NASA’nın ilk kez 1995 yılında Hubble Uzay Teleskopu ile gözlemlediği meşhur ‘Yaratılış Sütunları’ daha önce görülmemiş detaylarıyla yeniden fotoğraflandı.
Dünya ’dan 6 bin 500 ışık yılı uzaklıktaki (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre) Kartal Nebulası’nda yer alan 3 dev sütunun ilk fotoğrafı, Hubble’ın elde ettiği en büyüleyici görsellerden biri olarak kabul görüyordu.

Bilimadamları , içerideki gazın kütle-çekimsel olarak büzülüp yıldız oluşturacak kadar yoğun olmasından dolayı bölgenin adeta bir ‘yıldız makinesi’ olduğunu keşfetmiş, yeni doğan yıldızlardan ötürü de bu eşsiz güzellikteki yapılara ‘Yaratılış Sütunları’ adını vermişti.

Hubble Uzay Teleskopu’nun 25. yılı çalışmaları kapsamında yeniden  görüntülenen moleküler hidrojen gazı ile tozdan oluşan ve birkaç ışık yılı büyüklükte olan 3 sütunun müthiş resmi herkesi büyüledi. Yeni fotoğraflar, ABD ’nin Seattle kentindeki ‘Astronomical Society’ toplantısında ve Hubble’ın resmi Twitter hesabında dünyaya yayınlandı.

Birlerce Yıl Önce Yokuldular

‘Yaratılış Sütunları’ ile ilgili en ilginç olan ise çok uzun zaman önce yok oldukları gerçeği. Bilim insanları, söz konusu toz ve gaz bulutlarının 6 bin yıl önce bir süpernova (yıldız patlaması) ile dağıldığını belirtiyor. Ancak sütunlar Dünya’ya o kadar uzak ki, ışık hızına rağmen yok oluşlarını görmemiz için bin yıl daha geçmesi gerekecek.
hubble-nebula-2

Sütunların yer aldığı Yılan Takımyıldızındaki Kartal Nebulası, ilk kez İsviçreli gökbilimci Jean-Philippe de Chéseaux tarafından 1745’te keşfedilmişti. Nebulaların, yıldızlar arasındaki boşluklarda yer alan ve yıldızların yaydıkları ışık enerjisi ile görünür hale gelen yoğun gaz ve toz bulutları oldukları biliniyor.

Share