15 bin kullanıcı siber suç kapsamında gözaltına alındı

Son yılların en kapsamlı operasyonlarından birine imza atan Çin polisi, bilişim suçları kapsamında 15 bin kişiyi gözaltına aldı.

hacker

Bir süredir gizli bir soruşturma kapsamında siber suç olarak kabul gören 7 bin 400 dosyayı mercek altına alan Çinli yetkililer, bugün düğmeye basarak ülke tarihinin en kapsamlı operasyonlarından birini gerçekleştirdi.

Operasyon ile ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre, 15 bin kullanıcı siber suçlar işledikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

Operasyonun detayları hakkında ayrıntıya girmekten kaçınan yetkililer, “zararlı bilgi” ve “pornografi” içeriğe sahip olduğu şüphesiyle 66 bin internet sitesinin de incelendiğinin altını çizdi.

Operasyon kapsamında mercek altına alınan internet sitelerinden kaçının kapatıldığı yönünde resmi bir açıklama ise henüz yapılmış değil.

Sanal dünyadaki kontrolünü her geçen gün artıran Çin, ‘the Great Firewall’ adı verilen bir sistem sayesinde ülkedeki internet kullanıcılarını sıklıkla denetliyor.

Bugün gerçekleşen operasyon ülkenin bu alandaki katı tutumunun ilerleyen güncelerde artarak devam edeceği yönünde yorumlanıyor.

Share