24 saat içinde 5,884,184 kez indirildi

Mozilla’nın Firefox web tarayıcısı, sadece 24 saat içinde 6 milyonluk indirilme rakamına ulaştı. Bu rakamla Firefox, 2 milyonluk rakamla Internet Explorer 9’u da üçe katladı.

Mozilla’nın popüler web tarayıcısı Firefox’un yeni sürümü, indirilmeye sunulduğu 24 saat içinde 5,884,184 kez indirildi. Microsoft’un 14 Mart’ta kullanıcılarına sunduğu Internet Explorer 9 ise aynı süre içinde 2 milyon 350 binde kaldı.

24 saat içinde 5,884,184 kez indirildi

24 saat içinde 5,884,184 kez indirildi

Peki Firefox, yeni sürümüyle hangi özellikleri beraberinde getiriyor?

1. Hız: Yeni JägerMonkey JavaScript motoru, önemli performans geliştirmeleri sunuyor. Geliştirmeler arasında daha hızlı başlangıç süresi, grafik işleme ve sayfa yükleme var.

2. Daha temiz bir ara yüz: Firefox 4’de görsel olarak en çok önem verilen sekmeler, bize daha etkili ve sezgisel bir gezinme sunuyor.

Uygulama sekmeleri ile Gmail veya Twitter gibi siteleri sekme çubuğunun dışına taşıyarak, kalıcı bir giriş sayfası haline getirebiliyorsunuz.

Firefox 4’deki Firefox düğmesi ise tüm menü öğelerini tek bir düğme altında topluyor ve erişimi kolaylaştırıyor.

3. Panorama: Firefox 4’te ortaya çıkan yeni Panorama özelliği de sekme yığınlarından kurtulmaya yönelik. Bu özellik sayesinde kullanıcıların sekmeleri düzenlenebilir gruplara sürüklemesi mümkün oluyor.

4. Sync: Panorama gibi eklenti olarak hayatına başlayan Sync, bir kullanıcıya ait farklı Firefox’ları eşitliyor. Bu sayede örneğin iş bilgisayarınızdan bir restoranın konumunu aradığınızda, yoldayken Android cebinizde de aynı yönleri görebiliyorsunuz.

5. Do not track (beni izleme): Firefox 4 kullanıcıları, sadece bir kutucuğu işaretleyerek gezinme davranışlarının izlenmesini engelleyebilecekler.

Ancak bir HTTP üst bilgisi ile sitelere bildirilen bu istek, teoride siteler tarafından yok sayılabilir. Özelliğin reklam ağları ve içerik siteleri arasında nasıl karşılanacağını zaman gösterecek.

6. Gizli kalan özellikler: Sadece bazılarımızın farkedeceği yenilikler arasında ise HD kalitesinde videolar için WebM biçimi desteği, WebGL ile 3 boyutlu grafikler, CSS3 ile şoık animasyonlar ve çoklu dokunma desteği var.

Windows’da Direct2D ve Direct3D ile gerçekleştirilecek grafik hızlandırması da gelecek önemli yenilikler arasında.

7. Geliştirilmiş güvenlik: HTTP Kısıtlı Taşıma Güvenliği (HSTS) ile siteler, aktarılan bilgilerin her zaman şifreli olduğundan emin olabilecekler.

İçerik Güvenliği İlkesi (CSP) ile çapraz site kod saldırıları, örneğin yorum kutucuğu yoluyla siteleri etkileyemeyecek.

8. HTML5: Firefox 4’ün yeni HTML5 derleyicisi ve Web videosu, sesler, sürükle bırak ve dosya yönetimi için sunulan tam destek, en son Web ortamlarını destekleyecek.

9. Çoklu platform desteği: IE9 sadece Windows Vista ve Windows 7’de kullanılabilirken, Firefox her zamanki gibi birden çok platformda çalışabilme özelliğini sürdürecek.

10. Topluluğun etkisi: IE9 gibi tarayıcılar Microsoft’un ücretli geliştiricileri tarafından geliştiriliyor ve tarayıcıda kullanıcıların istedikleri, şirket tarafından nasıl görülüyorsa öyle yansıtılıyor. Firefox ise önemli ölçüde onu kullananlar tarafından şekillendiriliyor. Firefox’un kodunun yüzde 30-40’lık bölümünün topluluk tarafından geliştirildiği biliniyor.

Share