Arama motoru Yahoo küçülme kararı aldı

ABD merkezli internet şirketi Yahoo, yeniden yapılanma kapsamında ciddi oranda istihdam azaltımına gitme kararı aldı. Yıl sonuna kadar iş gücü yüzde 15 oranında azaltılacak. Yüzlerce kişi işten çıkartılacak.

yahoo

Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer, yeniden yapılanmanın ayrıntıları hakkında bilgi verdi. “Yahoo Grubu’nu yalınlaştıracak agresif bir strateji izleneceğini” kaydeden Mayer, Yahoo e-posta servisi, arama motoru ve blog sitesi Tumblr’a yoğunlaşacaklarını söyledi. Yahoo’nun üzerinde duracağı 4 konuyu haber, spor, finans ve lifestyle olarak özetleyen Mayer, ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Hong Kong ve Tayvan gibi piyasalara öncelik vereceklerini vurguladı.

ZARAR AÇIKLADI

Yahoo’daki yeniden yapılanmanın 1500 – 1700 arasında işgücü kesintisine neden olacağını kaydeden Marissa Mayer, yıllık zararın 4 milyar 430 milyon doları bulduğunu açıkladı.

Aralık ayında Yahoo’nun Alibaba’daki hisseleri gündeme gelmişti. Hissedarların baskısıyla Mayer planlarında değişikliğe gitmiş, internet hizmetlerini farklı şirketlerin çatısı altında toplama kararı almıştı. Mayer, Yahoo’nun Alibaba hisselerini satmak istiyordu.

yahoo-kuculme

Yahoo’nun CEO‘su Marissa Mayer (sağda) şirketin bu yıl yüzde 33 değer kaybetmesinin ardından şirketi kurtarmak için radikal bir karar alarak yıl sonuna kadar iş gücünü yüzde 15 oranında azaltacak karara imzasını attı.
Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer (sağda) şirketin bu yıl yüzde 33 değer kaybetmesinin ardından şirketi kurtarmak için radikal bir karar alarak yıl sonuna kadar iş gücünü yüzde 15 oranında azaltacak karara imzasını attı.

YATIRIMCILAR BASKI YAPIYOR

Strateji değişikliğine rağmen Yahoo etkili yatrımcılardan baskı görmeye devam ediyor. Serbest yatırım fonu (hedge fund) Starboard Value, geçen ay Yahoo’nun internet hizmetlerinin satışa çıkarılmasını istemişti. Aralık ayında ise yatırım fonu SpringOwl Yahoo’da CEO Marissa Mayer dahil hemen herkesin işten çıkartılmasını talep etmişti. Google‘dan transfer edilen Mayer, 2012 yılından bu yana Yahoo’nun başında bulunuyor.

Share