Chrome 11 yayınlandı

Chrome’un 11. sürümü, yeni logosu ve özellikleriyle indirilmeye sunuldu.

Google, Chrome’un 11. sürümünü kullanıma sundu. Son güncelleme, onarılan yüzlerce bug yanında Chrome beta ve geliştirme kanallarıyla sağlanan yeni özellikleri içeriyor. Chrome, bu sürümle beraber logosunu da güncelledi, daha düz bir yapıya sahip olan sağda görebileceğiniz logo ile değiştirdi.

Chrome 11 yayınlandı

Chrome 11 yayınlandı

Genel olarak önceki sürüme göre biraz daha hızlı olan Chrome 11, HTML üzerinden ses girişi sağlayarak kullanıcının web sitesiyle konuşmasına izin veren bir özellikle beraber geliyor.

HTML5 konuşma girişi şu an çok fazla site tarafından kullanılmıyor, ancak Google’ın ünlü çeviri hizmeti Google Translate, bu özellikten faydalanıyor. Artık sitedeki mikrofon simgesine tıklayarak çevirilmesini istediğiniz metni Google’a sesli bir biçimde okumanız mümkün.

Chrome 11, WebKit tabanlı tarayıcıda 25 güvenlik açığını kapatıyor. Bunların 16’sı ‘Yüksek’, altısı ‘Orta’, üçü ‘Düşük’ olarak sınıflandırılmış.

Yayınlanan bu kararlı sürüm (11.0.696.57), Windows, Linux ve Mac OS X işletim sistemleri için sunuluyor. Chrome tarayıcısı yüklü olan kullanıcılar, ‘Google Hakkında’ menüsü altından güncelleme seçeneğini kullanabilirler.

Google, yükselen sürüm numaralarıyla büyük bir ilerlemeyi temsil etmeyi amaçlamıyor ve her altı haftada bir kararlı bir sürüm yayınlama sözü veriyor. Chrome 10, sadece yedi hafta önce yayınlanmıştı ve Google ilk kez planlarını birkaç gün sarkıtıyor. Pazar payı yüzde 10’u aşan Chrome’un, hızlandırılmış geliştirme sürecinin kullanıcılar tarafından kabul gördüğünü söyleyebiliriz.

Share