Facebook Ankara için ‘Güvendeyim’ butonunu devreye aldı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, 28 kişinin öldüğü, 65 kişinin de yaralandığı terör saldırısının ardından Ankara’daki kullanıcıların güvende olup olmadıklarını bildirmeleri için yeni bir uygulama açtı. Facebook, kullanıcılara otomatik olarak “Güvende misin?” mesajı yöneltiyor.

facebook-guvendeyim-butonu

Sosyal paylaşım sitesinin, Ankara‘daki kullanıcılara gönderdiği mesajda, “İyi misin? Görünüşe göre Türkiye’nin başkenti Ankara’da patlamadan etkilenen bölgedesin. Güvende olduğunu bildirerek, iyi olduğundan arkadaşlarını haberdar et. Bunu yaptığında bir bildirim alacaklar” ifadesi yer alıyor.

Kullanıcılardan güvende olup olmadığını bildirmek için “güvendeyim” veya “bölgede değilim” seçeneğini kullanmaları da isteniyor.

ARKADAŞINI ARA SEÇENEĞİ DE VAR

Facebook ayrıca, “Medya kaynakları Türkiye’nin başkenti Ankara’da bomba yüklü araçla askeri birliklere bir saldırı düzenlendiğini bildiriyor. Patlama yerel saatle Çarşamba akşamı gerçekleşti” bilgisine de veriyor.

Arkadaşlarının bölgede veya güvende olduğu bilgisine ulaşması sağlanan kullanıcılara “arkadaşını ara” seçeneği de sunuluyor.

facebook-video-oynatma

Facebook benzer bir uygulamayı, 13 Kasım 2015’te Fransa‘daki terör saldırıları sonrasında Paris’teki kullanıcılar için de açmıştı.

Share