FBI, iPhone’un şifresini kırdı!

ABD Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Apple’ın yardımı olmadan San Bernardino saldırganına ait iPhone’un şifresini kırdığını duyurdu.

fbi-iphone-kilit
ABD Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Apple’ın yardımı olmadan San Bernardino saldırganına ait iPhone’un şifresini kırdığını duyurdu. Böylece Apple ile FBI arasındaki ‘şifre davası’ sona erdi. Ancak yeni güvenlik kaygıları açığa çıktı.

Geçen ay mahkeme, yetkililerin saldırgan Seyid Rıdvan Faruk’un iPhone’una erişim için Apple’ın yeni bir yazılım geliştirmesi hükmüne varmıştı.

Fakat mahkeme kararına direnen Apple, kullanıcıların telefonuna erişim için şifre sistemini devre dışı bırakmanın ‘tehlikeli bir emsal oluşturacağını’ savundu.

Mahkeme kararı gizlilik ihlali tartışmalarına neden oldu. Ay başında BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, kararın “Pandora’nın kutusunu” açma riski taşıdığını ifade etmişti.

FBI direktörü James Comey ise tartışmalarla ilgili “işinin en zor sorusu” yorumu yaptı fakat cep telefonlarından elde edilen bilgilerin de hayatları kurtardığını, çocukları kurtardığını ve ‘terör saldırılarını önlediğini’ söyledi.

Adalet Bakanlığı, iPhone’daki verilere Apple’dan bağımsız olarak ulaşılması üzerine mahkeme kararının da düşmesi talebinde bulundu.

fbi-calisanlari-listesi

Savcılar, geçen haftaki açıklamalarında “dışarıdan bir üçüncü tarafın” iPhone’un şifre sistemini devre dışı bırakacak bir yol bulduğunu söylemiş ve Apple’ın yardımına ihtiyaç duyulmadığını kaydetmişti.

Apple da bunun üzerine, nasıl erişim sağlanacağını bilmediklerini ancak hükümetin iPhone’un zayıflıklarını bulması durumunda kendileriyle paylaşmasını umduklarını söylemişti. iPhone’un alternatif bir yöntemle kırılması, Apple ürünlerine yönelik güvenlik endişesi doğurdu. New York Times’a konuşan Amerikan Yurttaş Özgürlükleri Birliği Avukatı Esha Bhandari, “San Bernardino dosyasında yaşananlar hukuki açıdan mücadelenin sona erdiği anlamına gelmiyor. Gerekli bilgileri Apple’a vereceklerini ve güvenlik sistemindeki eksikliğin giderileceğini umuyorum” dedi.

Bir İsrail gazetesi geçen hafta, İsrail merkezli siber güvenlik şirketi Cellebrite’ndeki veri uzmanlarının davaya müdahil olduklarını yazdı. BBC’ye konuşan Cellebrite, FBI ile çalıştıklarını ancak daha fazlasını söyleyemeyeceklerini ifade etti.

San Bernardino’da 2015 Aralık ayında gerçekleşen saldırıda Rıdvan Faruk eşiyle birlikte 14 kişiyi öldürmüştü. Faruk ve eşi Taşfen Malik, saldırı sonrası düzenlenen polis operasyonunda öldürüldü.

Share