Microsoft Windows 7’nin sonunu belirledi!

Eski işletim sistemlerinden kurtulmak için büyük çaba sarf eden Microsoft, şimdi de Windows 7 için sinyal vermeye başladı. Peki Windows 7 ne zaman gömülecek?

Microsoft Windows ürünlerini ilk kez piyasaya sürdüğünde, pencereli ara yüzle çalışan Mac OS‘a karşı PC’lere büyük avantaj kazandırmıştı.

Ancak ne yazık ki, Microsoft’un Windows işletim sistemleri uzun süre “mavi ekranla” anıldı çünkü sistemler sürekli bir bahane bulup çöküyordu. O yıllardan kalma, “sık sık save et,” tavsiyesi de hala toplumsal bilincimizin parçasıdır.

Ancak Microsoft tüm bu eleştiriler üzerine çok daha sağlıklı ve güçlü bir işletim sistemi geliştirerek kendini ispat etmek için Windows XP’yi geliştirince, bir daha işletim sistemi satmakta zorlanacağını tahmin etmiyordu.

Windows XP‘den memnun kalan sayısız kullanıcı bir daha yeni işletim sistemi satın almak istemeyince Microsoft zor günler geçirmeye başladı.

Kullanıcılarını yeni işletim sistemine geçirmek için sonunda Windows XP’yi de öldürmek zorunda kalan Microsoft, kazandığı bu acı deneyimle, eski işletim sistemlerine uzun süreli destek vermemesi gerektiğini de öğrendi.

İşte bu düsturla hareket eden yazılım devi, şimdi de Windows 7’nin sonunun yaklaştığı konusunda müşterilerini uyardı.

2014’te yaygın desteği bitirilen Windows 7’yi hala kullanmaya devam edenleri uyaran Microsfot, 2020 yılında uzatılmış desteğin de sona ereceğini hatırlatarak, özellikle şirketlerin bu tarihe kadar Windows 10’a geçmelerini istedi.

Microsoft Windows 7’den, Windows 10’a geçişlerin, Windows XP’ye oranla daha kolay olacağını düşünüyor çünkü çok eskimiş olan Windows XP’den yeni sistemlere geçmek için ağır donanım değişimi de gerekiyordu ancak bugün Windows 7’yi çalıştıran bilgisayarların bir kısmı Windows 10 ile de uyumlu.

Ayrıca yazılımların da çoğu Windows 10 ile uyumlu olacağı için şirketlerin ayrıca yazılım güncelleme masrafı da olmayacak.

Share