TV ekranlarında Skype dönemi

 TV ekranlarında Skype dönemi

Yüz yüze çevrimiçi video iletişimi devriminde liderliğini devam ettirmekte olan Skype, 720p HD PC’lerdeki Skype video çağrılarına ve tüketici elektronikleri üreten ortaklarına ait internet bağlantılı geniş ekranlı televizyonlara Skype yazılımı entegre edilmesine destek verdiğini açıkladı.

Skype yazılımının en son Windows sürümü, 1280 x 720 çözünürlükte 720p HD kalitesinde video çağrısını saniyede 30 kareye kadar yükselterek, kullanıcılara daha düzgün ve zengin video arama deneyimi yaşatıyor. HD video arama yapmak için kullanıcıların yüksek hızda genişbant bağlantısı, yeni bir HD webcam, 1,8 GHz çift çekirdekli işlemciye sahip bilgisayar ve Skype Windows 4.2 Beta edinmeleri gerekiyor.

Skype CEO’su Josh Silverman “HD kalitesinde Skype video çağrıları ile artık daha zengin ve daha anlamlı video arama deneyimi sunarak kullanıcılarımızı sevdikleriyle daha da yakınlaştırıyoruz” şeklinde konuştu. “Torununuzun gözlerindeki ışıldamayı veya en yakın arkadaşınızın nişan yüzüğünün taşını yakından görebildiğinizi düşünün. Skype mühendislerinin ve donanım ortaklarımızın yaratıcılığı sayesinde bu senaryolar şimdi pahalı cihazlar veya yazılımlar satın almadan mümkün.”

Yeni HD web kameralar 2010 yılının başında kullanıcılarla buluşacak. FaceVsion ve In Store Solutions şirketleri CES’de Skype video çağrısı kurmak için optimize edilmiş yeni web kameraları tanıttılar. HD video çağrılarını mümkün olduğu kadar fazla sayıda kişiye sunabilmek amacıyla, yeni Skype Certified™ HD web kameraları video kodlama ve işleyişini sistem içinde yaparak (onboard), HD videoyu kodlamak için yüksek performanslı PC kullanma gereksinimini ortadan kaldırıyor.

faceVsion, Skype video çağrısı için optimize edilmiş HD kodlu web kamerası FV TouchCam N1’i geliştirdi. faceVsion web kameralarının mikrofonlu ($99) ve mikrofonsuz ($69) olmak üzere iki sürümü Şubat 2010 tarihinde piyasaya sürülecek. In Store Solutions’un tanıttığı iki yeni HD kodlamalı web kamera olan FREETALK HD PRO ($120) ve FREETALK HD PRO PLUS ($140) da Mart 2010 tarihinde kullanıcılarla buluşacak. Gerek faceVsion ve gerekse FREETALK web kameraları (skype.com/shop) adresinde Skype Shop’tan online satın alınabilecek.

Skype Destekli Televizyonlar

Skype halihazırda video çağrılarını popüler hale getirmesi, zengin ve gerçek zamanlı iletişim sunarak insanları yakınlaştırmasıyla tanınıyor. Internet bağlantılı HD TVlere Skype entegre edilmesiyle, kullanıcılar oturma odalarının rahat ortamında iletişim kurma olanağı bularak yeni bir deneyim yaşama fırsatı elde ediyor.

Yeni HD TVler aşağıdakiler de dahil olmak üzere bilinen Skype özelliklerini sunuyor:

Skype’dan Skype’a ücretsiz sesli ve video arama

Uygun Skype tarifeleriyle sabit ve cep telefonu hatlarına arama

Kullanıcının gelen çağrıları online Skype numarasından alma seçeneği

Kurulmuşsa, Skype sesli mesaj

24 diğer kullanıcı ile birlikte sesli konferans çağrılarına davet edilip katılmak

Yüksek hızda genişbant ve HD web kameraya bağlı olarak, 720p HD video çağrılara destek

Skype, LG ve Panasonic ile Skype destekli HDTV ler konusunda anlaşma yaptıklarını açıkladı. Skype yazılımı, Panasonic’in 2010 VIERA CAST destekli HDTV ve LG’nin NetCast Entertainment Access™ taşıyan 26 yeni LCD ve plazma HDTV ürün hatlarına entegre edilecek. Her iki ürün hattının 2010 yılının ortalarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. LG ve Panasonic, Skype video çağrıları için optimize edilmiş ve ek aksesuar olarak televizyonlara takılabilen özel tasarımlı HD web kameraları sunacak. Bu web kameraları 720p HD destekli olup odanın içindeki sesleri ve görüntüleri alabilecek kapasitede mikrofonlara ve optik cihazlara sahip.

Skype CEO’su Silverman ayrıca “Skype video çağrısının popülerliği son yıllarda büyük oranda artmış olup Skype’dan Skype’a çağrıların yaklaşık %34’ü artık videolu olarak yapılmaktadır. Skype üzerinden video çağrısı yapanların çoğu arkadaşları ve aileleriyle rahat bir yerden, tercihen büyük ekrandan iletişim kurmak istediklerini belirtti. Bu talep doğal olarak Skype entegre edilmiş HDTV’lerin geliştirilmesine yöneltti.” dedi.

Skype , PC veya televizyonda 720p HD kaliteli video çağrısı elde edebilmek için en az 1 Mbps simetrik bant genişliğinde kesintisiz yüksek hızlı bir genişbant tavsiye ediyor.

Share