Word’e yasak mı geliyor

Word'e yasak mı geliyor

Microsoft’un gözdesi Office’in sonu mu geldi? i4i isimli bir firma, patentinin kendine ait olduğunu iddia ettiği XML formatı nedeniyle Microsoft’a karşı açtığı davayı kazandı. Şimdi Microsoft’un izleyeceği iki yol bulunuyor: Microsoft, ya Word kelime işlemcisini Office 2007’den tamamen çıkararak satışa sürecek, ya da XML formatını Word’den kaldırarak Word’ü bu format olmaksızın Office paketinde yer verecek. Ancak Microsoft cephesinden yapılan son açıklama, XML kodunun Office paketlerinden tamamen kaldırılacağını gösteriyor.

İ4i firması kendi patenti olduğunu ileri sürdüğü ve Microsoft’un Office paketinde yer alan, milyonlarca kullanıcının vazgeçilmez uygulaması Word’de kullanılan XML formatı için geçtiğimiz haftalarda Microsoft aleyhine dava açmıştı.

Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan mahkemenin ardından Microsoft’un Word kelime işlemcisini Office 2007 paketinden çıkarabilme ihtimali gündeme geldi.

Microsoft’un temyiz isteği yazılım devine vakit kazandırmış ve Word’u de içeren Office paketlerinin satışı devam etmişti. Microsoft için Office, Windows kadar önemli bir yazılım paketi.

Federal Mahkeme’nin bu yasağı Microsoft’a çok ağır bir darbe vuracak. Microsoft için Word satmaya devam edebilmenin tek yolu XML’in yer almadığı bir sürüm gibi görünüyor. Bunu yapmak istemezse, Microsoft’un acilen i4i ile bir anlaşmaya varması, büyük miktarda tazminat ödemesi gerekiyor.

Microsoft bir açıklama yaparak Federal Mahkeme’nin temyiz isteğini reddinden bahsetti. Microsoft’un da bu vesileyle, bu ihtimale hazırlıklı olduğu ve kararını verdiği ortaya çıktı. Microsoft Office 2007’nin XML içermeyen bir Word sürümüne sahip sürümü, piyasaya sürülecek. Bu karar 11 Ocak’ta geçerli olacak ve bu tarihten önce satılan Office sürümlerindeki Word’de XML teknolojisi bulunacak.

Microsoft’un Kamu İşleri Direktörü Kevin Kutz tarafından konuyla ilgili yapılan son açıklamaya göre sadece mahkeme sonucu ABD’de satışa sunulan Office 2007 paketleri ve Word 2007’yi kapsayacak ve alınan kararın karar öncesi satışı gerçekleşen Office paketlerine bir etkisi olmayacak.

Bunun dışında Kutz, XML kodlarının Office paketinden kaldırılmaya başlandığını ve gerektiğinde Federal Temyiz Mahkemesi’nden yeni bir duruşma isteyerek ABD Yüksek Mahkemesi’ne başvurabileceklerini de sözlerine ekledi.

Share