Apple’dan ani ‘iTV’ hamlesi

Uzun bir süredir üzerinde çalıştığı iddia edilen TV seti konusunda önemli bir adım attı.

Apple’dan ani ‘iTV’ hamlesi

Apple’dan ani ‘iTV’ hamlesi

Elektronik devi Apple, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı iddia edilen TV seti konusunda önemli bir adım attı.

Apple, bir süre önce kapanan ABD’li TV/video uygulama şirketi Matcha.tv’yi satın aldı. Apple, satın alım hakkında açıklama yapmazken, şirketin TV endüstrisinde önemli planlar yapabiliyor olabileceğini öne sürüldü.

Apple’ın uzun süredir Apple TV ve diğer elektronik cihazlarıyla bütünleşecek bir TV seti üzerinde çalıştığı spekülasyonları teknoloji dünyasında dönüyor. Bu planlar gizli olsa da, Apple en son yaptığı ve oldukça küçük bütçeli satın alımla aslında kritik bir hamle yapmış olabilir.

Apple’ın satın aldığı iOS uygulaması Matcha.tv, ABD’deki kablolu TV sağlayıcıları, online video hizmetleri ve dijital video platformlarındaki tüm içerikleri kullanıcılarına sunan çok başarılı bir içeriğe sahip.

Her ne kadar Mayıs ayında kaldırılmış olsa da, uygulama elinizin altındaki tüm film/video seçeneklerini yönetmenize, video önerileri almanıza, sosyal medyaya bağlanarak arkadaşlarınızın ne izlediğini ve yorumlarını görmenizi sağlıyor.

Matcha.tv’nin CEO’su Guy Piekarz, TechCrunch sitesine Mayıs ayında yaptığı açıklamada, ‘yeni bir yön belirlemek için uygulamayı kaldırdıklarını’ belirtmişti.

APPLE’IN PLANI NE?

Apple, VentureBeat sitesine satın alım hakkındaki planlarını açıklamayacaklarını ifade etti.

Açıklamada, “Apple, zaman zaman küçük teknoloji şirketlerini satın alıyor. Bu satın alımların amacını ve planlarımızı genelde açıklamıyoruz” denildi.

Apple’ın 1 veya 1,5 milyon dolar ödediği tahmin edilse de, bir zamanlar AppStore’da en iyi 15 eğlence uygulaması arasında bulunan Matcha.tv için daha fazla ödeme yapıldığı düşünülüyor.

Satın alımın amacı hakkında ise farklı görüşler var. Matcha.tv kullanıcı kitlesi büyük olan veya önemli patentlere sahip bir şirket değil. Ancak uygulamanın internet ve televizyonda çok başarılı video izleme imkanı sunması, Apple’ın gelecekte iTV için kurmayı planladığı altyapının bir parçası olabilir.

Matcha.tv, iTunes içeriğini online platformların yanı sıra TV’de de çok başarılı sunması adına Apple’a yardımcı olabilir. Şirketin Matcha.tv ile neler planladığını, yakın gelecekte görebiliriz.

CNET’in verdiği bilgiye göre, Apple, bu ay başında iletişim çipleri üreten Passif Semiconductor şirketini de sessiz sedasız satın adı. Apple’ın, bu satın alımla kablosuz ve iletişim teknolojilerindeki faaliyetlerini artırmak istediği yorumları yapılmıştı.
Kaynak:ntvmsnbc

Paylaş