Akıllı telefonlar okuldan soğutuyor

Gaziantep Zirve Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ramin Aliyev, akıllı telefon ve bilgisayarların çocukların okula olan ilgisini azalttığını söyledi.

Akıllı telefonlar okuldan soğutuyor

Akıllı telefonlar okuldan soğutuyor

Çocuk psikolojisi ve gelişimi üzerine araştırmalar yapan Yrd. Doç. Dr. Ramin Aliyev, bilgisayar ve akıllı telefonlarda oyun oynayan çocukların okula olan ilgilerinin azaldığını, sürekli yenilenen modellerin ise tüketim duygusunun artmasına neden olduğunu ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Aliyev, akıllı telefon ve bilgisayarların uygunsuz ve aşırı kullanımının sağlık problemleri ile aile ilişkilerinin aksamasına da yol açtığını kaydetti.

Akıllı telefon ve bilgisayarda oynanan oyunların tamamen zararlı olmadığını ancak okul çağındaki çocukların oyun amaçlı internet kullanımı psikolojik ve bedensel gelişimlerini olumsuz etkilediğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Ramin Aliyev, “Akıllı telefon ve bilgisayarlarda oynanan oyunlar çocukların sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebilmekte, hem akademik hem de kişisel gelişimlerinde problemlere neden olabilmektedir. Çocuklar normalde yapması gereken şeyleri internette geçirdiği vakit nedeniyle yapamamaya başlaması, uygunsuz ve aşırı kullanım sonucu ortaya çıkan sağlık sorunları, aile ilişkilerinde aksama ve başarısızlığa neden olmaktadır” dedi.

Araştırmalarda oyunların ve internetin çocuk gelişiminde önemli etken olduğu sonucunun çıktığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Ramin Aliyev şöyle konuştu:

“Yapılan araştırmalarda internet ve bilgisayar oyunlarının çocuk ve gençlerin bilgiye ulaşma, araştırma yapma, problem çözme, yaratıcılık, el-göz koordinasyonunun gelişimi, kritik düşünme gibi kişisel gelişimlerini destekleyen bulgulara rastlanmıştır. Buna karşın akıllı telefonlarda ve bilgisayarda oynanan oyunlar, kontrolsüz, aşırı, amacı dışında ve bilinçsiz kullanıldığı zaman kaygılara ve korkulara neden olduğu, kişisel becerilerin gelişimini ise olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır” şeklinde konuştu. Oyunları yasaklamak daha çok merak uyandırır. Oyun oynamayı kontrol altına almak gerekir. Bunu da çocuklara hoş vakit geçirten ama oyun etkinliği içerisinde bilgiler de öğreten, dolaylı yolla ders konularının öğrenilmesini ve problem çözme yeteneklerini geliştiren oyunları edinmekle sağlayabiliriz.”

Yrd. Doç. Dr. Aliyev, akıllı telefonların, oyuncakların yerini almaya başladığını ancak, bu durumun çocuklara zarar verdiğini de belirtti. Yrd. Doç. Dr. Aliyev, “Akıllı telefonlardaki ve bilgisayarlardaki oyunlar, farklı renk ve özellikleri ile oyuncakların yerini almaktadır. Bu da çocuklara zarar verme açısından hiç tercih edilmeyen bir durumdur. Ayrıca cep telefonlarının yeni modelleri ile çocuklarda ve gençlerde tüketim duygusunun artmasına neden olmaktadır” dedi.
Kaynak:DHA

Paylaş