Facebook’tan devrim gibi yeni özellik

Facebook, 17 kameraya sahip ve 8K çekim desteği sunan 360 derecelik kamerasını duyurdu.
facebook-360-surround

 

Sosyal medya devinin F8 konferansı ile tanıttığı 360 derecelik çekim sunan FacebookSurround 360 kamerası ortaya çıktı.

Son dönemde artan sanal gerçeklik dünyasına 360 derecelik video desteği, Oculus firmasını satın alma gibi adımlar ile bizzat içinde bulunan Facebook, sona eren F8 konferansında duyurduğu açık kaynak kodlu 360 derecelik çekim sunan Facebook Surround 360 isimli kamerasını duyurdu.

Toplamda 17 adet kameraya sahip olan Facebook Surround 360’ın enlemesine dizilen 14 kamerası geniş açılı çekim sunarken üstte bir ve altta iki adet balık gözü kamerası ile tam bir 360 derecelik çekim deneyimi sunabilecek.

8K ÇÖZÜNÜRLÜKTE

GitHub üzerinden açık kaynak kodlu olarak geliştirilebilecek bu kamera, tamı tamına 8K çözünürlüğe kadar destek veriyor olacak. Bu haliyle “Dünyanın en iyi 360 derecelik kamerası” olduğunu iddia eden Facebook, sanal gerçeklik konusunda ön plana çıkardığı Oculus Rift ve Samsung Gear VR ile bu açıdan ön plana çıkacak gibi dörünüyor. Çünkü bu kamera sadece Facebook uygulaması üzerinden, Oculus Rift ve Gear VR ile kontrol edilebilecek.

Açık kaynak kodlu olmasıyla alt seviye diyebileceğimiz Nikon ve GoPro kameraları ile, isterse daha iyi kameralar ile geliştirilebilecek olan Facebook Surround 360, ilerleyen yıllarda sanal gerçeklik için önemli bir detay olacak.

facebook-surround-360

Çünkü baktığımızda GoPro, Nikon, Nokia, Samsung, LG ve Google gibi firmaların tanıttıkları 360 derecelik kameraları ile sağlam bir rekabete girecek olan Facebook Surround 360, sanal gerçeklik dünyasında sadece 360 derecelik görüntü sunmak yerine 8K gibi sağlam çözünürlük ile blurlanma ve diğer sorunları absorbe ederek en gerçek görüntüyü vaad ediyor.

Paylaş