Hangi ayakkabıları giymeliyiz?

Hangi ayakkabılar giyilmeli?

Bunlar ortopedik bozukluklara neden oluyor.
Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Denetleme Kurulu üyesi Nejat Madenoğlu, Çin malı suni deri ayakkabıların ortopedik bozukluklara neden olabileceğini söyledi.

Eskişehir Ayakkabıcılar Odası Başkanı da olan Madenoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’deki bazı illerde üretilen ucuz ayakkabıların sağlık açısından Çin’den ithal edilen ayakkabılar gibi zararlı olduğunu kaydetti.

Bunlar ortopedik bozukluklara neden oluyor.

Bunlar ortopedik bozukluklara neden oluyor.

Bazı ayakkabı üreticilerinin ”Çin’den ucuz ayakkabı geliyor, biz de yapıp satmalıyız” mantığıyla hareket ettiğini ifade eden Madenoğlu, şöyle konuştu:

”Kentte 5 yıl önce odamızın üyesi sayısı 427’ydi. Şu anda bu sayı 156’ya geriledi. Esnaf yavaş yavaş bitiyor. Çin malı ayakkabılar 6 yıl önce ülkeye girmeye başladı. Ülkedeki birçok atölye, Çin ile rekabet edemediği için kapandı. Bir ayakkabının maliyeti en az 15-20 liradır. Vatandaşlar, Çin malı bir ayakkabıyı 5 liraya satın alabiliyor. Türkler, Çin’den daha iyi ayakkabı yapıyor. Bu ayakkabı da en az 15-20 liraya mal oluyor. Ancak, Çinliler, 1-2 liraya ayakkabı yapıyor. Bu ayakkabılar ülkemizde 5 liraya satılıyor. Vatandaşlar da 30-40 lira yerine 5 liraya ayakkabı alıyor. Dar gelirli ve kısıtlı bütçeli vatandaşlar artık gerçek deri ayakkabı yerine suni deri ayakkabıları tercih ediyor.”

”YERLİ VE KALİTELİ AYAKKABI GİYİLMELİDİR’

Madenoğlu, ayakkabı satışlarının düşük seyretmesi haline 3 yıl içinde üye sayıları azalacağı için odalarının kapanacağını belirterek, şunları söyledi:

”Çin malı ayakkabıda işçi maliyete ucuz, kalitesiz ürün kullanılıyor. Çin hükümeti tarafından da sübvanse ediliyorlar. Çin’de işçiler aylık 30-50 dolar alıyor. Çin malı ayakkabı ortopedik bozukluklara neden olabilir. Suni ve kalitesiz deri ciltte de olumsuz etki yapar. Vatandaşlarımız mümkün olduğunca Çin malı ayakkabı almamalı. Ayak sağlığı çok önemli. Bu yüzden yerli ve kaliteli ayakkabı kullanılmalıdır.”

Share