Cepte yeni gözünüz ve kulağınız: Nearby

İnternet arama motoru Google’ın yeni uygulaması “Nearby” kullanıcının bulunduğu ortamdaki gözü ve kulağı olacak. “Nearby” kullanıcıları bu uygulama sayesinde yakınındaki kişi, mekan ve benzeri şeylerle çok rahatlıkla iletişim kuracak.

“Nearby” adlı uygulama etrafınızdaki kişi mekan ve benzeri şeylerle bağlantıda kalıp, paylaşım yapabileceğiniz bir platform oluşturuyor.

Uygulama aktif hale getirildiğinde Google, “mikrofon”, “Wi-fi” ve “Bluetooth” gibi özellikleri de düzenli aralıklarla aktif hale getirerek etrafınızdakilerle iletişime geçmenizi sağlayacak.

nearby

Bunların yanı sıra, “Nearby” tarafından kullanılmak üzere daha önce bulunduğunuz yerler de kayıt altında tutulacak.

Kullanıcılar kendi gizlilik ayarları ile kimlere görünür olabileceklerini de ayarlayabilecekler.

“Nearby”ı benzeri diğer uygulamalardan ayıran özelliği ise, etrafınızla olan iletişimi siz cihazınıza dokunmadan “otomatik” olarak gerçekleştirmesi olacak.

Bu uygulamayla kullanıcılar çevrelerinde ilgilerini çeken etkinliklerden, alışveriş olanaklarına kadar varan geniş yelpazeden herhangi bir arama yapmadan haberdar olabilecekler.

“Nearby” uygulamasının, Android işletim sistemiyle çalışan telefonlarla, günlük kullanıcılar arası iletişimden, evlerde bulunan akıllı cihazlar arası etkileşime kadar, ticaret dünyasının ötesindeki pek çok alanda otomatikleştirilmiş bir işlevsellik kurması bekleniyor.

Kaynak:ntvmsnbc

Share