Miras kalan iPad’leri kullanmak imkansız

Annesinden miras kalan iPad’i kullanamayan bir tüketici, Apple’ın güvenlik kurallarının fazla sıkı olmasından yakınıyor.

Londra’da yaşayan 26 yaşındaki Josh Grant, BBC’ye bağlı Radio 4’ye yayınlanan tüketici programına katılarak, kardeşleriyle birlikte Apple’a, annesinin vasiyetinin kopyasını, ölüm ilanını ve avukattan alınan mektubu sunmalarına rağmen, kilidi açamadıkları için iPad’i kullanamadıklarını anlattı.

Miras kalan iPad'leri kullanmak imkansız

Miras kalan iPad’leri kullanmak imkansız

Grant’in annesi iki yıl önce kanser tanısı konulduğunda bir iPad satın almış ve tedavi boyunca cihazı daha çok oyun oynamak ve oğullarıyla video görüşmesi yapmak için kullanmıştı. Anne, bıraktığı vasiyette mal varlığının beş oğlu arasında bölüşülmesini istemişti. Kardeşler, annelerinin iPad’ini en büyük ağabeyleri Patrick’in almasına karar verdi.

Ama annelerini kaybettikten sonra, annelerinin kullanıcı adını ve şifresini bilmediklerini farkettiler. Apple, kardeşlerden, iPad’in kilidinin açılması için yazılı izin istendi.

BBC’nin tüketici programına katılan Josh Grant, “Annemiz öldüğü için elbette yazılı iznini alamazdık. O yüzden ağabeyim Apple’a gitti geldi kaç defa. iPad’i alabilmesi için sürekli kanıtlar istiyorlardı. Annemizin ölüm belgesini, vasiyetini, avukatın mektubunu verdik; yetmedi. Şimdi iPad cihazının ve iTunes hesabının gerçekten annemize ait olduğunu kanıtlayacak bir mahkeme kararı talep ediyorlar. Bu işlemin avukat aracılığıyla yapılması gerek. Avukat bir saatlik ücreti de 200 sterlin. Boşuna para harcanıyor.” dedi.

Josh Grant, “Bu gidişle annemizin iPad’ini, parlak bir servis altlığı olarak kullanacağız. Ben Apple’ın büyük hayranlarından biriyim ama elimizdeki her kanıtı sunduk. Annem öldüğünde 59 yaşındaydı. Babamı da kaybetmiştim. Dolayısıyla, başvuruların kişi özelinde ele alınmaması, biraz soğuk bir yaklaşım.” dedi.

Apple ise, aldıkları güvenlik önlemlerinin, kayıp ya da çalıntı cihazların korunması açısından herkesten üstün olduğunu vurguluyor.
Kaynak:BBC Türkçe

Share